Tampony borowinowe – jak wykonać je samodzielnie w domu?

borowina
123RF

Tampony borowinowe to jeden ze środków leczniczych i regeneracyjnych, jakie można pozyskać z borowiny. Borowina słynie z ogromu właściwości zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Dzięki niej leczy się m.in. reumatyzm, kobiece dolegliwości, bielmo rogówki, łuszczycę, paradontozę oraz przeciwdziała powstawaniu zmarszczek i cellulitu.

Co to jest borowina i jaki ma skład?

Borowina stanowi odmianę torfu, mającego źródło w obumarłych roślinach, pochodzących z bagien. W Europie środkowo-wschodniej określana jest jako czarne złoto, które doceniane jest szczególnie kiedy pochodzi z Polski.

Okłady borowinowe,tampony borowinowe, kąpiele borowinowe – to najpopularniejsze zabiegi wykorzystujące do swojego leczniczego działania właśnie borowinę.

Borowina jest tak doceniana przez pacjentów i lekarzy ze względu na bogaty skład drogocennych substancji organicznych, wśród których trzeba wymienić m.in. kwasy humusowe i fulwowe, bituminy, żywice, białka, mikroelementy i makroelementy, garbniki oraz węglowodany i związki o właściwościach estrogennych. Borowina zawiera ponadto krzemionkę oraz sole żelazowe, wapienne i glinkowe. 

Reklama

Właściwości czarnego złota

Występuje tak wiele właściwości borowiny, że aż trudno wymienić wszystkie jej cechy dodatnie. Należy zaznaczyć jednak, że przed przystąpieniem do kuracji borowinowej (w specjalistycznym gabinecie, czy w zaciszu własnej łazienki) powinno się skorzystać z porady lekarskiej co do możności skorzystania z tej formy leczenia.

Nieoceniona jest pomoc borowiny w leczeniu dolegliwości kobiecych (wówczas najczęściej stosuje się tampony borowinowe dopochwowe), takich jak np. rekonwalescencja po operacjach ginekologicznych, nadżerka pochwy i przydatków, stany zapalne pochwy i przydatków, niedoczynność hormonalna jajników, łagodzenie objawów menopauzy, niektóre typy bezpłodności, oziębłość płciowa, itd. 

Borowinę wykorzystuje się także m.in. do kuracji chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych, stanów po urazach ortopedycznych (lecz nie świeżych), bólów mięśniowych, odmrożeń, schorzeń układu krążenia, niedowładów i porażeń, wrzodów żołądka, problemów związanych z hemoroidami, bielma rogówki, zaniku nerwu wzrokowego, zapalenia ucha, zapalenia zatok, paradontozy, czy łuszczycy.

Borowina znalazła uznanie także w dziale kosmetologicznym gdyż używa się jej do zabiegów odżywiających włosy oraz skórę, usuwających cellulit, a także maskujących zmarszczki. 

Działanie tamponów borowinowych  

Borowinę stosuje się w lecznictwie na różne sposoby. Jednym z nich jest aplikowanie środków o nazwie tampony borowinowe.W domu ten typ kuracji jest łatwy do wykonania i szeroko polecany, gdyż m.in. przeciwdziała suchości pochwy, jest skuteczny w stanach zapalnych kobiecych narządów płciowych, radzi sobie z niedoczynnościami jajników oraz niedorozwojem organów rozrodczych, a nawet walczy z niepłodnością, do czego przekonują babcine wierzenia. 

Jak używać czopków borowinowych? Tubkę z borowiną należy umieścić  w naczyniu z gorącą wodą na około pół godziny, tak żeby borowina podgrzała się do temperatury 40-42 stopni Celsjusza, następnie trzeba dokładnie wymieszać zawartość tubki intensywnie nią potrząsając. Potem odkręca się nakrętkę i w to miejsce wmontowuje aplikator (rodzaj nasadki, strzykawki, czy kapturka), umieszcza się go w pochwie (można najpierw natłuścić końcówkę tamponu np. wazeliną) i aplikuje borowinę do wewnątrz. 

Borowiną można się poza tym m.in. okładać (okłady borowinowe), kąpać w niej (kąpiele borowinowe), czy przykładać w formie kompresu do chorych części ciała (opatrunek/ kompres borowinowy).

Jak zrobić tampony borowinowe?

W dzisiejszych czasach zdobycie gotowych tamponów borowinowych jest jak najbardziej realne. Można je bowiem kupić np. w aptekach i sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Jednak osoby, które mają wiedzę, doświadczenie i przyzwolenie lekarskie, mogą spróbować wykonać je w zaciszu domowym.

Należy wówczas przygotować około 150 g uprzednio podgrzanej do właściwej temperatury borowiny, przełożyć ją do sterylnej chustki z muślinu i umieścić ją w pochwie (w taki sposób aby nie było kłopotu z usunięciem tego środka). Po takim zabiegu powinno się przepłukać narząd płciowy specjalnym środkiem dezynfekującym, bądź wodą mineralną. Ważne jest także aby pacjentka odpoczęła około 30 minut.

Reklama

Przeciwwskazania, czyli komu nie służy borowina?

Borowina nie zawsze będzie wsparciem leczniczym dla organizmu, dlatego warto poznać przeciwwskazania do jej stosowania. 

Wśród osób, które nie powinny poddawać się zabiegom borowinowym, takim jak np. stosowanie tamponów borowinowych, występują m.in. chorzy na nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe, żylaki, niewydolność krążeniową, chorobę wieńcową i z wadami serca, a także pacjenci w stanach osłabienia, z gorączką, urazami kości i stawów w początkowym stadium uszkodzeń, panie będące w ciąży oraz z krwawieniami z narządów rodnych. Do tej grupy należy także zaliczyć dzieci oraz chorych z nieunormowanym ciśnieniem tętniczym krwi, będących świeżo po zawale serca, a także z zaawansowaną miażdżycą oraz niewydolnością oddechową.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Na czym polega laseroterapia w rehabilitacji? Wskazania

Więcej

Tampony borowinowe – jak wykonać je samodzielnie w domu?

Więcej

Ciekła parafina na dłonie - zabieg który nawilża i chroni skórę

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej