Najpopularniejsze Artykuły

Jak długo czeka się na sanatorium? Jakie zabiegi w sanatorium wybrać? Ile kosztuje sanatorium? W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.
Kolejka do sanatorium
Jak sprawdzić czas oczekiwania?
Więcej
Pakujemy torbę do sanatorium
Co warto ze sobą zabrać na wyjazd?
Więcej
Zabiegi balneologiczne
czy mogą być niebezpieczne?
Więcej
Sanatorium poszpitalne
Komu się należy?
Więcej

Wybierz kierunek najlepszy dla siebie

Sanatorium w górach czy nad morzem, prywatnie czy ze skierowaniem ZUS? Wybierz najlepsze sanatorium dla siebie
Sanatorium w górach - które najlepsze?
Wczasy rehabilitacyjne w górach będą najlepsze dla osób cierpiących na reumatyzm, nadwagę czy nadczynność tarczycy.
Więcej
Sanatorium nad morzem - dla kogo?
Odpoczynek nad morzem to dobry wybór dla niskociśnieniowców oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego.
Więcej
Sanatorium dla seniora - ile to kosztuje?
Kto może korzystać z leczenia sanatoryjnego i ile to kosztuje? Jak wyjechać do sanatorium z dofinansowaniem?
Więcej

reklamaJak chronić wzrok latem? Wybierz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne!

Więcej

Łazienka i toaleta dla seniora. Jak urządzić łazienkę dla starszej osoby?

Więcej

Dokąd polecieć w lutym? TOP4 popularne kierunki

Więcej

Tanie wczasy dla seniora 2024 - gdzie wysłać dziadków?

Więcej

Sanatoria – zagrożenie wirusem zapalenia wątroby typu B

Więcej

Wyprawka dla seniora - co należy spakować do domu opieki?

Więcej


 
reklamy

Poradnik – baza wiedzy o sanatoriach

Poradnik to kompendium wiedzy przeznaczone zarówno dla kuracjuszy, jak i dla osób, które dopiero planują wyjazd do sanatorium – swój czy bliskiej osoby. W tej kategorii znajdziesz informacje, które przydadzą się w trakcie przygotowań związanych z wyjazdem do sanatorium. Dowiesz się, jak uzyskać skierowanie do sanatorium, i jaki lekarz może je wystawić, jak wyjechać do sanatorium z NFZ i prywatnie i co zabrać do sanatorium.

Wyjazdy do sanatoriów można podzielić na takie, jak: sanatorium na NFZ, sanatorium z ZUS, sanatorium prywatnie, sanatorium poszpitalne. Z poradnika dowiesz się m.in. jak uzyskać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, co to jest kolejka do sanatorium NFZ, a także jak działa przeglądarka skierowań sanatoryjnych.

Sanatorium NFZ

Wyjazd do sanatorium z NFZ to przede wszystkim gwarancja pobytu w niskiej cenie. Koszt może się nieco różnić w zależności od chociażby standardu pokoju. Ceny za dzień pobytu w sanatorium z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia zaczynają się już od kilkunastu złotych.

Największym minusem pobytów w sanatorium na NFZ jest długi czas oczekiwania na wolne miejsce, gdyż w niektórych przypadkach może on wynosić nawet do 2 lat.

Skierowanie do sanatorium NFZ wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Musi on szczegółowo opisać stan zdrowia pacjenta, kładąc nacisk na określenie stopnia samodzielności oraz w razie potrzeby poinformować o przeciwwskazaniach do zabiegów z użyciem naturalnych surowców leczniczych.

Sanatorium z ZUS

Sanatorium z ZUS nie wiąże się z dodatkowymi opłatami uiszczanymi przez pacjenta. Lekarz orzecznik ZUS musi wystawić orzeczenie o potrzebie rehabilitacji.

Do kogo skierowany jest program rehabilitacji? Głównie do wszystkich ubezpieczonych osób, które: na skutek długotrwałej choroby nie są zdolne do pracy, są zagrożone niezdolnością do pracy, pobierają rentę okresową na skutek niezdolności do pracy, dzięki rehabilitacji mogą odzyskać zdolność do pracy. Wniosek do sanatorium o rehabilitację wystawia lekarz, który jest odpowiedzialny za prowadzenie leczenia.

Sanatorium prywatne

Wyjazd do sanatorium prywatnie przede wszystkim wyróżnia się możliwością samodzielnego doboru terminu, lokalizacji i wyboru konkretnej placówki.

Kuracjusz może wybrać idealne miejsce dla siebie, które spełni jego indywidualne oczekiwania. Może wybrać placówkę, która oprócz standardowej oferty, proponuje także: udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, tężnie solankowe w okolicy sanatorium, Pijalnie Wód Mineralnych, basen lub SPA, usługi fryzjera, kawiarnie w ośrodku, restauracje w ośrodku, darmowy dostęp do Internetu. Największym minusem prywatnego pobytu w sanatorium są wysokie koszty, natomiast w przypadku wyjazdu NFZ kuracjusz nie ma możliwości decydowania o miejscu czy terminie wyjazdu. Pobyty prywatne mogą odbywać się również w ośrodkach zlokalizowanych poza miejscowościami o statusie uzdrowisk.

Przeglądarka skierowań do sanatorium

Czym jest przeglądarka skierowań sanatoryjnych? To nic innego jak narzędzie stworzone przez NFZ, które dostępne jest w Internecie dla każdego oczekującego na pobyt w sanatorium.

Zwykle czas oczekiwania na swoją kolejkę jest długi, dlatego by móc zostać na bieżąco warto śledzić swój numer. Taką opcję udostępnia właśnie przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe.

Jakie dane pokazuje przeglądarka sanatoryjna? Przede wszystkim są to dane ogólne, jak: nr skierowania NFZ, obecny status skierowania do sanatorium, datę wystawienia skierowania przez lekarza, datę wpływu skierowana do sanatorium do oddziału NFZ, oddział NFZ, który kieruje do sanatorium. Ponadto przeglądarka wyświetla ocenę lekarza balneologa, numer w kolejce do sanatorium, a także miejsce i termin leczenia. Warto pamiętać, iż przeglądarka skierowań na leczenie sanatoryjne jest całkowicie bezpłatna.

Skierowania do sanatorium – lista oczekujących

Lista oczekujących do sanatorium zwykle jest długa, dlatego warto skorzystać z bezpłatnego narzędzia oferowanego przez NFZ. Niestety czas oczekiwania niekiedy wynosi nawet 2 lata.

By zobaczyć, jak wygląda lista do sanatorium, a dokładniej zobaczyć termin wyjazdu należy w wyszukiwarce wpisać jedynie indywidualny numer skierowania, który jest nadawany jest przez Fundusz w czasie rejestracji w systemie.

Sanatorium poszpitalne

Jak działa sanatorium poszpitalne? Jest to szpital uzdrowiskowy, gdzie kierowane są osoby, które wymagają leczenia uzdrowiskowego. Taki rodzaj kuracji jest darmowy i jest kontynuacją leczenia prowadzonego w szpitalu wskutek ciężkich dolegliwości zdrowotnych.

Skierowanie do szpitala uzdrowiskowego wystawia lekarz w czasie ostatniego dnia pobytu w szpitalu klinicznym. Osoby przebywające w sanatorium poszpitalnym mają zapewnioną całodobową opiekę lekarsko-pielęgniarską, a także szereg zabiegów rehabilitacyjnych.

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej