Ciekła parafina na dłonie - zabieg który nawilża i chroni skórę

parafina
123RF

Parafina to doceniany szczególnie przez kosmetologię produkt. W formie ciekłej stanowi kojący, odżywiający i nawilżający kosmetyk dla skóry. Może także być przeciwbólowym opatrunkiem i gorącym okładem. Parafina jest tanią i łatwo dostępną substancją, co czyni ją popularnym składnikiem wyrobów kosmetycznych.

Właściwości parafiny

Parafina jest bezbarwnym olejem mineralnym, na który składają się ciekłe alkany. Może występować w formie stałej i jako parafina ciekła. Substancja ta rozpuszcza się w temperaturze między 42-45 stopni Celsjusza. 

Parafina jest szeroko wykorzystywana w kosmetyce stanowiąc dodatek do kremów, balsamów, masek, maseczek, pomadek, czy olejków, bądź będąc jednoelementowym środkiem kosmetycznym w postaci okładów, opatrunków, czy zabiegów parafinowych. 

Parafina znalazła także zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, stanowiąc m.in. dodatek do artykułów żywnościowych oraz bazę dla maści.

Jednak najszersze właściwości tej substancji mieszczą się w dziale kosmetologicznym. Parafina kosmetyczna bowiem natłuszcza przesuszoną, zmęczoną skórę. Nadaje się zatem jako „lekarstwo” dla suchych dłoni oraz stóp. Jest też polecana przez mamy dzieci mających skórę atopową. Ponadto parafina działa jak zapora chroniąc skórę przed czynnikami atmosferycznymi, taki jak np. mróz, wiatr, czy suche powietrze.

Reklama

Zastosowanie parafiny - chroni nie tylko dłonie

Ciekła parafina jak i parafina miękka mogą wyróżnić się dużym wkładem w przemysł kosmetyczny. Stanowią bowiem ratunek dla przesuszonej, przemęczonej i atopowej skóry. Dodatkowo chronią naskórek przed nieprzychylnymi warunkami pogodowymi: mrozem, wiatrem, czy słońcem. Ponadto ten składnik przyczynia się do zatrzymania wilgoci w skórze. Co więcej, parafina przyczynia się do regeneracji skóry. 

Pękające pięty, spierzchnięte usta, wysuszone kolana i łokcie oraz suche dłonie – to wszystko wskazania do stosowania parafiny. 

Dużą popularnością w gabinetach kosmetycznych cieszy się zabieg – parafina na dłonie– w którym ręce zanurzane są w gorącej, parafinowej kąpieli, dzięki czemu stają się gładkie i miękkie.

Parafina jest również znana ze swoich właściwości rozgrzewających, a także rozluźniających mięśnie i łagodzących objawy przemęczenia i bólu w stawach

Na listę zasług parafiny należy także wpisać polepszenie krążenia krwi, a także przyspieszenie gojenia się ran.

Zabiegi parafinowe - na ciało, dłonie i stopy

Zabieg parafinowyjest często polecaną procedurą kosmetyczną. W gabinetach kosmetologicznych, a także centrach odnowy biologicznej i sanatoriach można spotkać się m.in. z takimi procedurami kosmetycznymi jak okłady parafinowe. Polegają one na szczelnym i wielowarstwowym obłożeniu wybranej części ciała parafiną o ciepłocie około 60 stopni Celsjusza. Następnie okrywa się ciało specjalnym papierem, folią oraz kocem na około pół godziny.

Zabieg parafinowy na dłonie to kolejna propozycja z wykorzystaniem parafiny, podczas którego dłonie (można też zanurzyć stopymacza się w kąpieli z tą substancją w temperaturze około 50 stopni Celsjusza przez mniej więcej 30 minut. 

Postępowanie polegające na zawijaniu obolałych stawów kilkoma warstwami nasączonej gorącą parafiną gazy przynosi ulgę zmęczonym członkom.

Inny wariant zabiegowy polega na zamoczeniu w parafinie stóp i zabezpieczeniu ich skarpetkami, a zaparafinowanych dłoni – rękawiczkami. Można je uprzednio zafoliować.

Przykładowo wyżej wymienione zabiegi można też wykonać w domu. Warto jednak wówczas skorzystać z podgrzewarki do parafiny.

Przeciwwskazania do parafinoterapii

Parafinoterapia ma także przeciwwskazania do stosowania.Z tej formy ciepłolecznictwa nie mogą korzystać osoby z grzybicą, egzemą, innymi chorobami skóry i paznokci (takimi jak np. ubytki w skórze, owrzodzenia, blizny we wczesnym stadium), osteoporozą, zespołem Sudecka, cierpiący na ostre stany zapalne stawów i uczulone na parafinę.

Nie poleca się jej również osobom z cerą tłustą, gdyż parafina może wzmagać występowanie pryszczy, trądziku i zaskórników. 

Natomiast pacjenci leczący się na niewydolność krążeniową nie powinni używać parafiny na dużych powierzchniach ciała.

Reklama

Koszt zabiegu z użyciem parafiny

Cena parafiny nie jest wygórowana, można wręcz stwierdzić, że to tani produkt. Z tego powodu producenci wyrobów urodowych często umieszczają ją w składzie kosmetyków.

Parafina w kosmetykach kosztuje od kilkunastu złotych za około 500 ml produktu wzwyż. Można ją pozyskać też w czystej postaci, gotową do podgrzania i stosowania w zabiegach pielęgnacyjnych. 

Za zabieg parafinowy trzeba zapłacić od około 25 zł za pół godziny do 50-70 zł i więcej, w zależności od tego na jaką część ciała będzie aplikowana parafina, w jakiej ilości, itp.

Autor: Olga Tomaszewska 

Przeczytaj też:

 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Masaż tajski – na czym polega? Opinie i przeciwwskazania

Więcej

Krenoterapia – kuracja pitna wodami leczniczymi

Więcej

Tampony borowinowe – jak wykonać je samodzielnie w domu?

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej