Masaż izometryczny: techniki, wskazania i cena. Jak działa?

Masaż izometryczny z użyciem piłki
źródło: 123RF

Masaż izometryczny stanowi odmianę zabiegu fizjoterapeutycznego, którego podstawowym zamierzeniem jest wzmocnienie i przywrócenie masy mięśniowej konkretnemu mięśniowi lub grupie mięśni. Taka regeneracja jest szczególnie ważna dla pacjentów, którzy przeszli udar bądź wylew. Jednak masażem izometrycznym interesują się także m.in. sportowcy oraz osoby, które się odchudzają.

Czym jest masaż izometryczny?

Masaż izometryczny to rodzaj fizjoterapeutycznego masażu klasycznego. Opiera się on na założeniu, że mięsień lub grupa mięśni dzięki wykonywaniu tego zabiegu powróci do dawnej siły i masy bez konieczności wykonywania ćwiczeń fizycznych przez osobę poddaną terapii.

Zastosowanie masażu izometrycznego jest ogromne: od terapii chorych po udarach i wylewach, poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, czy cellulitu, a na przygotowaniu sportowym kończąc. Masaż izometryczny działa też relaksująco na klienta, zatem mogą z niego skorzystać również osoby, które szukają metody na odprężenie.

Nie trwa on zbyt długo, bo od 30 do 45 minut, jednak dla lepszego rezultatu powinien być często powtarzany, nawet codziennie (1-2 razy dziennie) lub co drugi dzień w serii 10 zabiegów. Częstotliwość i intensywność wykonywania masażu izometrycznego jest uzależniona od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku, płci, wydolności oraz od stanu jego mięśni.

Do tego masażu pacjent nie musi się całkowicie rozbierać, może pozostać w bieliźnie, w luźnym ubraniu lub odkryć jedynie tę część ciała, która będzie masowana.

Ile kosztuje masaż izometryczny? Cena tego zabiegu wynosi ok 40 zł za pojedynczą usługę (w niektórych miejscach znajdziemy ofertę za 50, a nawet 70 zł i więcej). Dla lepszego efektu terapeutycznego należy jednak wybrać serię masaży.

Reklama

Jak wygląda masaż izometryczny?

Izometryczny masaż składa się z trzech części: wstępnej, właściwej i końcowej. Każda z nich ma odpowiednią długość trwania oraz cele, do których będzie zmierzał terapeuta. 

Faza pierwsza to odcinek przygotowawczy, który trwa około 8-10 minut. Podczas tego etapu masażysta stosuje ruchy głaszczące, ugniatające i pocierające, jak przy tradycyjnym masażu. Wykonuje je na rozluźnionym mięśniu, a swoim działaniem zmierza do jego pobudzenia i naszykowania danej części ciała do właściwej fazy masażu izometrycznego.

Drugi etap czyli właściwy polega na tym, że fizjoterapeuta lub masażysta potrafiący wykonać masaż izometryczny masuje mięsień lub grupę mięśni najpierw w stanie skurczu, a potem w rozkurczu. Jedna jak i druga czynność powinna trwać między 15 a 30 sekundami naprzemiennie, dając w sumie 8 minut. W czasie skurczu terapeuta ugniata, rozciera i oklepuje mięsień lub grupę mięśni, co powoduje ich wzmocnienie oraz zwiększenie elastyczności. Podczas rozkurczu zaś masażysta głaszcze i potrząsa tym samym miejscem.

Trzeci, ostatni człon masażu izometrycznego stanowi niemal odbicie lustrzane fazy pierwszej. Podczas tej pięciominutowej części masażysta stosuje głaskanie i delikatne ugniatanie.

Taki masaż zwykle nie trwa dłużej niż 45 minut.

Wskazania do masażu izometrycznego

Dla kogo jest przeznaczony masaż izometryczny? Wskazania do stosowania tego zabiegu są dość obszerne. Przede wszystkim jednak ten typ masażu dedykowany jest osobom, które przeszły udar lub wylew. Ponadto długotrwałe unieruchomienie, które wywołało niedowład kończyn również kwalifikuje się do zastosowania tego masażu. 

Na taki masaż decydują się często również pacjenci po złamaniach oraz po trwającym dłuższy czas leczeniu ran, aby przyspieszyć regenerację tych miejsc. 

Masażem izometrycznym rehabilituje się osoby po porażeniu wiotkim, porażeniu nerwów obwodowych oraz z zanikiem mięśniowym.

Masażem izometrycznym interesują się także osoby, którym zależy na pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także na zlikwidowaniu cellulitu.

Co więcej masaż izometryczny nie rzadko jest wybierany przez sportowców, po to by odbudować siłę i rozciągliwość mięśni. 

Jak działa masaż izometryczny?

Masaż izometryczny charakteryzuje się tym, że jest on wykonywany na spiętym mięśniu lub na grupie mięśni. Chodzi o to żeby masować mięśnie bez zmiany długości ich włókien.

Fizjoterapeuta przed pierwszym zabiegiem z reguły mierzy obwód mięśnia, który ma być rehabilitowany w dwóch miejscach, tak by po przeprowadzonej serii zabiegów porównać wartości i ocenić czy masaż przyniósł spodziewany efekt. Bardzo często dzieje się tak, że po pierwszych zabiegach obwód mięśnia zmniejsza się (przez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej), jednak końcowy rezultat wskazuje na ostateczne zwiększenie mocy i objętości mięśnia. Jeśli taki skutek nie występuje, należy zmienić metodę fizjoterapeutyczną.

Izometryczny masaż stanowi postępowanie lecznicze mające na celu przywrócenie mięśniowi lub grupie mięśni siłę, moc, masę i elastyczność bez obciążania organizmu wysiłkiem fizycznym. Taki rodzaj masażu poleca się w przypadku poważnych uszkodzeń mięśni. Dzięki temu zabiegowi rehabilitacja przebiega dużo sprawniej.

Reklama

Kto nie powinien poddawać się masażowi izometrycznemu?

Zanim zdecydujemy się na masaż izometryczny powinniśmy się dowiedzieć czy ten rodzaj zabiegu jest dla nas odpowiedni. Z reguły terapeuta na początku spotkania przeprowadza z pacjentem wywiad, aby wyeliminować ewentualne przeszkody stojące na drodze do masażu.

Przeciwwskazania, które wykluczają poddanie się masażowi izometrycznemu to m.in.:

  • zupełny brak napięcia mięśniowego,
  • stwardnienie rozsiane,
  • rany na skórze i inny rodzaj przerwania ciągłości skóry,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • żylaki,
  • choroba nowotworowa,
  • niezrośnięcie się kości po złamaniu,
  • ostra niewydolność krążeniowa,
  • infekcje (szczególnie przebiegające z gorączką),
  • ciąża,
  • menstruacja.

Czytaj też:

Bibliografia:

  1. Kasprzak Wojciech, Mańkowska Agata, Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2017, Wydanie 1, ISBN 978-83-200-5381-4.
  2. Walaszek Robert, Magiera Leszek, Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej, Biosport, Kraków, 2012, ISBN 978-83-917610-0-7.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Tampony borowinowe – jak wykonać je samodzielnie w domu?

Więcej

Masaż głowy – na ból głowy i porost włosów. Krok po kroku

Więcej

Sauna parowa - zalety, właściwości i działanie sauny parowej

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej