Leczenie prądem - elektrostymulacja kręgosłupa

elektrostymulacja
123RF

Leczenie prądem stanowi rodzaj zabiegu fizykoterapeutycznego, wykorzystującego stałe lub zmienne natężenie prądu elektrycznego. Terapia nazywana także elektrostymulacją od dawna cieszy się popularnością nie tylko wśród zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Terapia jest skuteczna w przypadku m.in. reumatyzmu, chorób zwyrodnieniowych, stanów pourazowych, czy dolegliwości bólowych, występujących zwłaszcza w obrębie kręgosłupa.

Na czym polega leczenie prądem?

Leczenie prądem określane także jako elektrostymulacja. To rodzaj terapii z wykorzystaniem prądu leczniczego o charakterze stałym bądź zmiennym.

Leczenie prądem elektrycznym znalazło uznanie wśród fizjoterapeutów oraz lekarzy, którzy przepisują ten typ zabiegu fizykoterapeutycznego osobom zmagającym się z dolegliwościami bólowymi, skurczowymi, niedomaganiami po urazach kości, stawów, mięśni oraz ścięgien, a także cierpiącym na schorzenia takie jak rwa kulszowa. Stosowanie leczniczego prądu wpływa również korzystnie na ukrwienie oraz proces regeneracji tkanek.

Elektrostymulacja polega na przykładaniu pacjentowi elektrod we właściwych miejscach. Następnie podłącza się je pod prąd, który dociera do stref chorobowo zmienionych. Taka procedura trwa od kilku do kilkunastu minut. Aby efekty leczenia prądem okazały się miarodajne, powinno się powtórzyć zabieg około 10 razy. 

Reklama

Zabiegi z wykorzystaniem prądu

Leczenie prądem kręgosłupa i innych części ciała może przebiegać w różnoraki sposób. Jeden z popularniejszych zabiegów, podczas którego wykorzystuje się prąd to jonoforeza. Polega ona na dostarczaniu odpowiedniego leku (w postaci żelu, maści, czy kremu) do chorej części ciała za pomocą prądu o stałej mocy.

Innym zabiegiem jest galwanizacja, czyli dostarczanie stałego prądu o małej częstotliwości, co działa na tkanki nerwowe oraz mięśnie.

Kolejny rodzaj stymulacji prądowej odbywa się przy użyciu stałego prądu o charakterze impulsywnym. Owe impulsy doprowadzają mięśnie do skurczu powodując ich lepsze ukrwienie, pobudzenie i obniżenie napięcia. Ten typ zabiegu z prądem jest szczególnie polecany w przypadku niedowładów, porażeń i chorób układu nerwowego. 

W terapii elektrycznej wykorzystuje się także prądy TENS, które charakteryzują się impulsywnością o małej częstotliwości.

Ponadto można wymienić także takie odmiany lecznictwa prądowego jak terapia prądami diadynamicznymi, prądami interferencyjnymi, prądami Kotza, czy prądami Träberta

Wskazania do leczenia prądem 

Elektrolecznictwo pomaga pozbyć się przede wszystkim bólu różnego typu, m.in. głowy, kręgosłupa (przewlekły i ostry), migrenowego, występującego przy osteoporozie, nerwobóli, itd. 

Elektrostymulacja stanowi ponadto odpowiednią kurację dla dyskopatii, choroby zwyrodnieniowej stawów, schorzeń reumatycznych, dystrofii mięśniowych, zapalenia tkanek miękkich oraz rwy kulszowej.

Bardzo często kurację prądem stosuje się by rehabilitacja dała lepsze i szybsze rezultaty, a uszkodzenia ortopedyczne sprawniej się regenerowały. Zatem ta odmiana fizykoterapii może być z powodzeniem stosowana w stanach po urazach narządów ruchu (np. po złamaniach kości).

Przeciwwskazania do elektrolecznictwa

Z leczenia prądem elektrycznym nie mogą korzystać m.in.:

  • osoby z wszczepionymi rozrusznikami serca (oraz innymi urządzeniami elektronicznymi);
  • osoby posiadające metalowe implantylub inne elementy metalowe w ciele (takie jak np. endoproteza); dotyczy to sytuacji kiedy zabieg miałby być wykonywany w okolicy sztucznego podzespołu);
  • chorzy na nowotwór;
  • pacjenci podatni na występowanie zakrzepów krwi i zatorów;
  • osoby zzaburzeniami czucia;
  • osoby z ostrymi stanami zapalnymi skóry(szczególnie dotyczy to fragmentów ciała, które będą leczone);
  • kobiety ciężarne(kiedy zabieg ma miejsce w części brzusznej lub lędźwiowej);
  • osoby z infekcją(zwłaszcza przebiegającą z gorączką).

Reklama

Czy prądem można leczyć pasożyty?

Leczenie prądem pasożytów to niekonwencjonalna forma terapii biorezonansowej. Nie jest to metoda polecana przez lekarzy. Jednak osoby, które unikają przyjmowania medykamentów, mających niepożądane skutki uboczne, wybierają nierzadko ten typ pozbycia się trujących mikrobów, takich jak robaki, grzyby, drożdże, itp.

Zanim przystąpi się do leczenia prądem powinno się skonsultować dane schorzenie i stan zdrowia z medykiem, by wykluczyć występowanie ewentualnych przeciwwskazań do stosowania tej metody leczniczej.

Czytaj też:

Autor: Olga Tomaszewska

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Prądy Kotza – elektrostymulacja a napięcie mięśniowe

Więcej

Interdyn – prądy interferencyjne w rehabilitacji

Więcej

Diadynamik – elektroterapia w leczeniu i rehabilitacji

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej