Turnus rehabilitacyjny - co powinieneś wiedzieć?

Rehabilitacja stanowi bardzo istotny element powrotu do zdrowia, terapii np. po udarze, po urazach czy w przypadku schorzeń przewlekłych. Zapewnia profesjonalną diagnostykę, zabiegi dopasowane do potrzeb i specyfiki schorzenia, leczenie i szeroko rozumiany relaks.

Artykuł sponsorowany

Turnusy rehabilitacyjne to również możliwość przebywania w grupie, budowania relacji, co jest istotne m.in. w przypadku osób długo chorujących czy seniorów. Rehabilitacja, jako ważny etap procesu zdrowienia, może być częścią zaplanowanego leczenia i kieruje na nią lekarz prowadzący pacjenta. Wówczas pod uwagę bierze się turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON.

Na zdrowotny wypoczynek, wczasy rehabilitacyjne czy np. odchudzające można także wybrać się we własnym zakresie. Warto jednak wybrać odpowiedni ośrodek, sanatorium rehabilitacyjne, biorąc pod uwagę zarówno oferowane warunki, komfort, lokalizację, jak również spektrum zabiegów oraz kadrę specjalistów.

Reklama

Ośrodek rehabilitacyjny - sprawdź infrastrukturę

Lokalizacja i oferowane warunki – to widzimy na pierwszy rzut oka przeglądając oferty ośrodków. Warto wiedzieć, że miejsce ma duże znaczenie, zarówno w kontekście atrakcyjności położenia, jak i specyfiki klimatu czy ukształtowania terenu.

Zwracamy zatem uwagę na spokój, możliwość wyciszenia, obcowania z naturą – te czynniki mają ogromne znaczenie w procesie zdrowienia. Nie bez powodu ośrodki oferujące pobyty rehabilitacyjne mieszczą się w otoczeniu lasów, nad jeziorami. Ładna okolica to również gwarancja miłego spędzania czasu wolnego, spacerów. Wybierając ośrodek uwzględniamy oczywiście swoje problemy zdrowotne – dla osób z niepełnosprawnością ruchową czy schorzeniami stawów lepszy będzie płaski teren i łatwe ścieżki spacerowe.

Schorzenia układu oddechowego warto kurować na turnusie rehabilitacyjnym nad morzem. Ośrodek rehabilitacji powinien oczywiście spełniać standardy, takie jak odpowiednia baza noclegowa i żywieniowa na potrzeby większych grup. W turnusach rehabilitacyjnych z reguły uczestniczy więcej osób (ok. 20). Zaplecze dla różnych zabiegów rehabilitacyjnych (lecznicze kąpiele, grota solna, komora do krioterapii, gabinety masażu, sauna itp.) oraz infrastruktura przystosowana do różnych niepełnosprawności – to tylko niektóre wymogi, jakie musi spełniać dobry ośrodek oferujący pobyty rehabilitacyjne.

Powinien także uwzględniać potrzeby małych pacjentów, jeśli oferuje zabiegi dla dzieci oraz starszych osób w przypadku turnusów rehabilitacyjnych dla seniorów. Kluczowe znaczenie ma dostosowanie kadry i warunków do potrzeb pacjentów z różnymi problemami i dysfunkcjami.

Warunki zakwaterowania w ośrodku

Najważniejszą częścią są oczywiście zaplanowane zabiegi. Niemniej jednak spędzając dwa tygodnie w danym ośrodku chcemy także, aby pobyt rehabilitacyjny był przyjemny, miły, a warunki jak najbardziej komfortowe.

Obiekty tego typu różnią się standardem, zawsze jednak warunki zakwaterowania powinny zapewniać wygodę, bezpieczeństwo dla osób z wieloma, różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Najczęściej w ramach turnusu rehabilitacyjnego PFRON kuracjusz ma zapewniony pobyt, który zaczyna się kolacją dnia pierwszego i kończy śniadaniem w dniu wyjazdu, pełne wyżywienie, pokój z kompletnym węzłem sanitarnym i stosownymi zabezpieczeniami, udogodnieniami związanymi np. z niepełnosprawnością.

Sprawdź stan pokoi

Pacjenci i goście podczas turnusów oraz urlopów rehabilitacyjnych mają zapewnione noclegi w komfortowych pokojach 1- albo 2-osobowych. W Centrum Rehabilitacyjno – Rekreacyjnym Dobry Brat na kuracjuszy czekają kompletnie wyposażone, wygodne 1, 2 osobowe pokoje (z możliwością dostawki).

Posiadają pełny węzeł sanitarny, balkony, a na wyposażeniu znajdują się m.in. TV-sat, radio, telefon, dostęp do internetu, czajnik. Obiekt oferuje gościom także luksusowe, dwupokojowe apartamenty z dużym salonem, sypialnią i aneksem kuchennym.

Wybierając ośrodek na leczniczy, ale i relaksujący urlop rehabilitacyjny warto na pewno przejrzeć galerie zdjęć prezentujące wnętrza pokoi i zaplecze obiektu, cenne są też opinie innych gości oraz odpowiedzi pracowników na ewentualne pytania i wątpliwości.

Spytaj o wyżywienie

Odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie zarówno dla procesu zdrowienia, jak i dla komfortu pobytu rehabilitacyjnego. W ramach turnusu rehabilitacyjngo z dofinansowaniem PFRON pacjent ma zapewnione pełne wyżywienie (trzy zbilansowane posiłki), przy czym warto dopytać o specyfikę kuchni, ewentualnie powiadomić o swoich preferencjach czy wymaganiach dietetycznych (np. alergie pokarmowe, schorzenia takie jak celiakia).

Coraz więcej ośrodków uwzględnia dziś potrzeby osób na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Na specyfikę wyżywiania wpływ mają oczywiście rodzaje turnusów, najlepszym przykładem będą tu chociażby wczasy odchudzające. W Centrum Dobry Brat kuracjusze mają zagwarantowany profesjonalnie opracowany i spersonalizowany program dietetyczny.

Celem jest nie tylko redukcja kalorii, ale także zmiana nawyków żywieniowych, przygotowanie posiłków zdrowych, zbilansowanych, lekkich, ale jednocześnie smacznych i pożywnych. Z drugiej strony atrakcją pobytów rehabilitacyjnych mogą być też spotkania z regionalną kuchnią czy tak popularne smakołyki z ogniska albo z grilla.

Jakie zabiegi są wykonywane i wliczone w turnus

Turnusy rehabilitacyjne trwają co najmniej dwa tygodnie, zgodnie z ustawą i polskim prawem. Przebieg i zabiegi na turnusach rehabilitacyjnych z PFRON  musi być zgodny z zaleceniami lekarza kierującego, a ośrodek ma spełniać wymagania charakterystyczne dla danego schorzenia, niepełnosprawności czy dysfunkcji. Zakres i rodzaj zabiegów są ściśle związane ze specyfiką problemu zdrowotnego.

Uczestnicy turnusu biorą udział w  specjalnie opracowanych ćwiczeniach, zajęciach, masażach i rehabilitacji kontrolowanych, zlecanych i prowadzonych przed doświadczonych lekarzy, fizjoterapeutów. Mają też zapewnioną opiekę psychologiczną i dietetyczną.

Oczywiście na ilość i charakter zabiegów wpływa rodzaj turnusu, dlatego uczestniczą w nich zawsze  osoby, które mają podobne problemy zdrowotne. W ramach pobytu rehabilitacyjnego można także skorzystać z dodatkowych, płatnych zabiegów czy zajęć, oczywiście po konsultacji i jeśli nie ma przeciwwskazań.

Dla jakich schorzeń prowadzona jest rehabilitacja?

Wybierając ośrodek na pobyt rehabilitacyjny należy sprawdzić czy gwarantuje terapię i zabiegi związane z danym schorzeniem. Najczęściej w tego typu obiektach leczy się pacjentów po urazach, kontuzjach, wypadkach.

Oferują także szerokie spektrum zabiegów dla osób po udarze, ze schorzeniami kręgosłupa, narządów ruchu, chorobami reumatycznymi, układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, z cukrzycą i dolegliwościami neurologicznymi itp. Ważną częścią oferty są też turnusy rehabilitacyjne dla seniorów obejmujące m.in. masaże, hydroterapię, kinezyterapię, ultradźwięki, czy terapię funkcjonalną. Rehabilitacja obejmuje zabieg pomocne w konkretnych schorzeniach. W Centrum Dobry Brat kuracjusze i gości mogą skorzystać m.in. z:

 • fizykoterapii
 • jonoforezy,
 • ultradźwięków,
 • elektrostymulacji,
 • laseroterapii,
 • różnorodnych masaży,
 • terapii funkcjonalnej
 • hydroterapii,
 • inhalacji,
 • krioterapii,
 • ćwiczeń, gimnastyki,
 • kinezyterapii.

Docenią również dobroczynne działanie rytuałów odnowy biologicznej, kąpieli zdrowotnych, sauny czy groty solnej.

Reklama

Warto wybierać doświadczone środki

Na zdrowiu nie oszczędzamy – to podstawa. Dotyczy to zarówno przeznaczanych na nie funduszy, jak i czasu poświęconego na znalezienie dobrego, sprawdzonego ośrodka. Na różne rodzaje turnusów rehabilitacyjnych i wczasy odchudzające zaprasza Centrum Rehabilitacyjno – Rekreacyjne Dobry Brat.

Malowniczo położony w sercu Borów Tucholskich obiekt zapewnia szeroki pakiet zabiegów dla pacjentów z wieloma schorzeniami, po urazach i udarach. Zaprasza na turnusy rehabilitacyjne dla seniorów i dla dzieci. Atutem jest tu również wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów oraz doświadczony dietetyk. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu Centrum zapewnia nie tylko kompleksowe kuracje i profesjonalne zabiegi, ale także relaks podczas urlopów rehabilitacyjnych i liczne atrakcje (np. wieczory przy ognisku, wieczorki z poezją przy kominku, kursy tańca, spotkania przy muzyce oraz wycieczki po okolicy).

 

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej