Problemy żołądkowe u osób starszych – jak leczyć?

Osoby starsze są jednymi z najbardziej narażonych na występowanie problemów żołądkowych. Sporo jednak zależy od ich stylu życia i leczenia, jakie podejmą w celu eliminacji niepokojących objawów.

Artykuł sponsorowany

Dlaczego osoby starsze trawią gorzej?

Z wiekiem metabolizm w naturalny sposób spowalnia. U wielu osób spada też odporność, która zaczyna się od jelit, które stają się przez to m.in. bardziej podatne na podrażnienia.  Cały układ pokarmowy osób starszych gorzej radzi sobie z tłuszczem, kawą czy zbyt dużymi porcjami. Czas potrzebny na strawienie tych pokarmów się wydłuża, pojawiają się przykre gazy czy zgaga.

Osobnym problemem jest zmiana stylu życia w wieku podeszłym. Najczęściej nie jest on tak aktywny jak dawniej. Czasem z powodu chorób czy urazów seniorzy muszą wręcz unikać ruchu. A przecież odpowiednio sprawny, dotleniony organizm to również lepszy metabolizm.

Pamiętajmy też o uzębieniu, które jest u wielu starszych osób wybrakowane. To każe im mniej dokładnie przeżuwać, a w efekcie – połykać dużymi haustami nierozdrobniony pokarm. To kolejny powód, dla którego łatwiej wówczas o zaparcia czy czkawkę.

Reklama

Jakie leki na problemy żołądkowe?

Wielu seniorów zażywa kilka, a nawet kilkanaście różnych leków dziennie. Trzeba pamiętać, że środki na żołądek mogą z nimi wchodzić w reakcję. Dlatego warto szukać bezpiecznych alternatyw, które mogą być stosowane równocześnie z innymi lekami.

Przykładem jest Espumisan – nie są znane interakcje z innymi popularnymi środkami. Starsi pacjenci, którzy są przewlekle chorzy lub unieruchomieni, mogą stosować również Espumisan MAX o zwiększonej dawce substancji na wzdęcia.

Podobnie jest z ziołami – też mogą wchodzić w interakcję z lekami. Dlatego lepiej stosować tylko te sprawdzone. Koper włoski podaje się już niemowlętom, więc jest też bezpieczny w przypadku delikatnego układu trawiennego seniorów.

Podobnie łagodna mięta, która pomaga przy m.in. zaparciach. Nieco ostrożniej można stosować senes, który z uwagi na silniejsze działanie nadaje się na zaparcia raczej od czasu do czasu.

Reklama

Seniorzy mają wpływ na stan żołądka

O wielu sportach trzeba zapomnieć w podeszłym wieku. Wciąż jednak można spacerować czy pływać. Takie lekkie ćwiczenia poprawiają metabolizm i trawienie. Poprawić je można także zmieniając dietę. W wieku podeszłym stopniowo warto wprowadzać do menu kleiki i lekkie zupy.

Jednocześnie lepiej zrezygnować z tłustych mięs i sosów czy alkoholu. Jest on coraz gorzej metabolizowany i mocno wysusza i tak już często podrażnioną śluzówkę żołądka.

Dieta na starość powinna być pełna ciepłych, pełnych witamin i minerałów dań na bazie warzyw. Tymczasem właśnie w wieku podeszłym wiele osób przestaje gotować i zaczyna polegać na gotowej diecie ze słoików czy puszek. Zachęcają ich niska cena i szeroka dostępność w dyskontach. Świadomość wśród osób starszych na temat tego, że takie jedzenie jest przetworzone i nie powinno stanowić podstawy diety, jest często nikła.

Jeśli senior prowadzi zdrowy tryb życia, sięga po łagodne substancje wspomagające trawienie, a mimo to wciąż czuje problemy żołądkowe, powinien poradzić się lekarza. Czasem biegunki lub zaparcia mogą być objawem poważniejszych schorzeń jelit czy np. wątroby. Również gwałtowne chudnięcie lub tycie w podeszłym wieku powinno niepokoić.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej