Pierwsze objawy problemów z prostatą

Nie wszystkie problemy z prostatą objawiają się intensywnym niedomaganiem. Czasem są one niezbyt charakterystyczne i łatwo je przeoczyć. A przecież reagować trzeba już w początkowej fazie dolegliwości, aby nie dopuścić do niepostrzeżonego rozwinięcia się choroby.

Artykuł sponsorowany

Profilaktyka pierwszych problemów z prostatą

Większość mężczyzn z działania prostaty zaczyna sobie zdawać sprawę dopiero wówczas, gdy zaczyna ona szwankować. Najczęściej zdarza się to po 50. roku życia, choć coraz częściej do gabinetów trafiają panowie w okolicy 40-tki i młodsi.

Warto po 50-tce badać prostatę raz do roku w gabinecie lekarskim. Wcześniej – jeśli zauważysz u siebie któryś z niżej wymienionych problemów z prostatą. Poza tym zawsze przez infekcję bakteryjną lub wirusową może rozwinąć się ostre zapalenie prostaty, które wymaga szybkiego leczenia. Wówczas objawy będą podobne.

Reklama

Czy zauważasz u siebie te objawy?

Pierwsze objawy problemów z prostatą nie zawsze są jednoznaczne. Jeśli się utrzymują, może za nimi stać przerost gruczołu krokowego lub inne przypadłości. Zwracaj uwagę szczególnie na:

  • osłabiony strumień moczu,
  • pieczenie w okolicach dróg moczowych,
  • częstsze niż wcześniej pragnienie, by odwiedzić toaletę,
  • nocne oddawanie moczu, które zaburza sen,
  • popuszczanie moczu,
  • długość oddawania moczu (trwa ono dłużej niż wcześniej).

Choć gorączka, wymioty czy senność to objawy towarzyszące, które obserwuje się raczej w dalszych stadiach chorób prostaty, to mogą też przytrafić się wcześniej. Jeśli nie mają żadnej wyraźnej przyczyny i nie ustępują, warto powiedzieć o nich również urologowi podczas kolejnej wizyty. Zawsze trzeba być czujnym w przypadku jakiegokolwiek bólu w okolicach prostaty, czyli pomiędzy odbytem a podstawą penisa. Czasem jest odczuwalny nieokreślony ból krocza.

Wiele osób kojarzy wszystkie problemy z erekcją z chorobami prostaty. Tymczasem prostata akurat z nimi ma nikły związek, szczególnie u młodszych panów. Chyba tylko przy przewlekłym zapaleniu prostaty pojawia się ból podczas wytrysku czy wręcz w czasie stosunku.

Reklama

Co na pierwsze problemy z prostatą?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie prostaty to nie tylko operacja i liczne badania. Szczególnie w początkowych stadiach mogą wystarczyć tabletki dostępne bez recepty. Świadomość problemu zdobyta wcześnie czasem pozwala wprowadzić konieczne zmiany w stylu życia, przez co udaje się zahamować lub wyeliminować problemy z prostatą. Przykładem może być rezygnacja z palenia papierosów czy zwiększenie aktywności fizycznej.

W sklepach można trafić na łatwe w dozowaniu środki oparte na naturalnych składnikach, takie jak Prostamol Uno. Zawiera on wyciąg z palmy boczni piłkowanej, która jest od dawna badana pod kątem łagodzenia objawów związanych z łagodnym rozrostem prostaty, takich jak:

  • osłabiony strumień moczu,
  • częste parcie na pęcherz,
  • częste oddawanie moczu.

Wystarczy jedna pastylka dziennie. Ci, którzy mają więcej czasu, mogą też zadbać o wzmocnienie dróg moczowych, np. tradycyjnie stosowanym w tym celu sokiem z żurawiny.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej