Ochrona zmysłów słuchu i wzroku - jak dbać o te narządy zmysłów?

Ochrona zmysłów słuchu i wzroku nie należy do codziennej rutyny większości Polaków. A powinna, bo wzrok i słuch psują się coraz szybciej.

Postępująca utrata wzroku i słuchu ma często takie konsekwencje jak wycofanie się z życia towarzyskiego. Może być nawet przyczyna depresji. Dlatego tak ważne jest dbanie o narządy zmysłów, by na dłużej pozostawać w formie.

Zaburzenia wzroku i słuchu

Za zaburzenia słuchu i wzroku może odpowiadać uszkodzenie mechaniczne narządów, czynniki zewnętrzne oraz proces starzenia się, któremu towarzyszą różne schorzenia. W przypadku zaburzeń wzroku przyczyn można upatrywać się w źle oświetlonym miejscu pracy, wielu godzinach spędzony przed ekranem komputera czy nadmierne wystawienie oczu na promieniowanie UV. Najczęstsze przyczyny problemów ze wzrokiem:

  • retinopatia – uszkodzenie siatkówki
  • kurza ślepota – niedobór witaminy A
  • zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
  • krótkowzroczność
  • dalekowzroczność
  • astygmatyzm
  • zaćma
  • jaskra
  • migrenowe bóle głowy
  • padaczka.

Zaburzenia słuchu najczęściej pojawiają się z wiekiem, czasami za ubytki słuchu odpowiedzialne jest narażenie na nadmiernych hałas. Zdarza się również, że problemy ze słuchem pojawiają się podczas zakażeń wirusowych np. świnka, odra bądź w wyniku uwarunkowań genetycznych. Nagromadzenie wosku w uszach też może być powodem niedosłuchu.

Choroby wzroku i słuchu można skutecznie leczyć. Terapia jest zależna od konkretnego schorzenia i indywidualnej diagnozy postawionej przez lekarza. Jednak, by nie dopuścić do wczesnej utraty zmysłów, warto je chronić i zadbać o higienę narządów wzroku i słuchu. Sprawdzą się w tym wypadku specjalne preparaty. Na rynku dostępna jest szeroka oferta tego typu środków.

Chcąc wybrać najlepsze leki stosowane w zaburzeniach narządów zmysłów (https://liki24.pl/atc-narzady-zmyslow/), warto przejrzeć oferty na platformach online. Tam można wybierać spośród dziesiątek różnych preparatów i wybrać ten najlepiej dostosowany do własnych potrzeb i dolegliwości. Leki oftalmologiczne (do oczu) i leki otologiczne (do uszu) można kupić m.in. na liki24.pl. W katalogu produktów medycznych znajdują się m.in. krople do uszu, spray do uszu, sprawy na powieki, tabletki na wzrok, a także krople do oczu na receptę.

Reklama

Jak dbać o wzrok?

W zaburzeniach wzroku pacjenci sami sięgają często po specjalne suplementy na oczy. Największą popularnością cieszy się luteina (https://liki24.pl/search/luteina/), na ogół dostępna w formie tabletek. Luteina to karotenoid - żółty barwnik, który chroni oczy przed promieniowaniem UV. Najwięcej tej substancji gromadzi się w plamce żółtej oka, która odpowiada m.in. za ostrość widzianego obrazu. Dlatego luteinę zaleca się w tzw. AMD, czyli zwyrodnieniu plamki żółtej.

Wspomagająco na wzrok działają również witamina A (https://liki24.pl/atc-przewod-pokarmowy-imetabolizm/atc-witamina/), E oraz ryboflawina. W związku z tym tabletki z luteiną często wzbogacone są wspomnianymi witaminami. Osobno można też dostać specjalny kompleks kapsułek z wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi Omega-3 i Omega-6 na wzrok. Połączenie oleju z ryb morskich i oleju z wiesiołka uważa się za rozwiązanie korzystnie wpływające na kondycję wzroku.

Co na podrażnione oczy?

W wyniku noszenia soczewek, czy drażniących czynników zewnętrznych, jak wiatr, klimatyzacja czy suche powietrze dochodzi do podrażnienia oczu. Na podrażnione i zmęczone oczy stosuje się często specjalne krople, które zapewniają wysoką zdolność wiązania wody.

W ich składzie na ogół spotyka się prowitaminę B5 (Dekspantenol), a także karbomer, działający osłaniająco na rogówkę i łagodzący podrażnienia oczu. Takim składem cieszą się m.in. krople Vizik na podrażnione i czerwone oczy.

Leki na receptę na wzrok

W stanach zapalnych np. spojówek, rogówki, czy w sytuacji uszkodzenia mechanicznego oka stosuje się często leki na receptę.

Lekarze może podjąć decyzję o przepisaniu antybiotyków i leków steroidowych np. maść Maxitrol czy krople Softacort bazujące na hydrokortyzonie. W leczeniu jaskry można spotkać się z preparatami opartymi na dorzolamidum np. Nodofree czy Nodom.

Reklama

Co na higienę uszu?

Najpopularniejszymi wyrobami medycznymi do higieny uszu są krople do uszu. Często jest to mieszanina olejków, która pomaga rozpuszczać  i rozmiękczać woskowinę uszną. Dodatkowo ma właściwości budujące hydrofobową warstwę, która chroni kanał uszny przed penetracją wody.

W składzie sprayu bądź kropli do uszu na ogół można spotkać olej parafinowy lekki, olejek terpentynowy, olejek lawendowy. Z kolei w kroplach stosowanych w infekcjach uszu jak Ottilan Med pojawiają się takie substancje czynne jak: nanokoloid srebra, nanokoloid miedzi, które prowadzą do obumarcia drobnoustrojów. Tego typu leki łagodzą również ból, obrzęk i świąd uszu.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej