Nerwica żołądka - jakie są jej objawy?

Czy kiedykolwiek czułeś ucisk w żołądku, gdy byłeś zmartwiony lub zestresowany? Zastanawiasz się, czy nerwy wywołują biegunkę, zgagę, mdłości, wymioty lub ból brzucha? Problemy żołądkowe mogą być źródłem stresu i niepokoju. Sprawdź, czy cierpisz na nerwicę żołądka!

Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać nerwicę żołądka?

Objawy nerwicy żołądka mogą nasilać w stresującej sytuacji lub po spożyciu określonych potraw. Pojawiają się wtedy nagłe ukłucia, nudności,  wzdęcia i skurcze brzucha. Często towarzyszy im zgaga, wymioty, biegunka lub dławienie w gardle.

Najczęściej na nerwicę żołądka wskazują skurcze i bóle brzucha, które można złagodzić poprzez wypróżnienie. Niejednokrotnie towarzyszy jej zmiana rytmu wypróżnień. Wiele osób skarży się na biegunkę, zaparcia, a czasami jedno i drugie. Na wspomnianą dolegliwość mogą wskazywać wzdęcia, złe samopoczucie, ból pleców i brak energii.

Jeśli dopadają Cię problemy gastryczne przed ważnym spotkaniem, lub egzaminem, najprawdopodobniej cierpisz na nerwicę żołądka. Wspomniana dolegliwość potrafi skutecznie obrzydzić życie.

Reklama

Jak złagodzić objawy?

Nie ma lekarstwa na nerwicę żołądka, ale objawy można często opanować, wprowadzając zmiany w diecie i stylu życia. Pamiętaj, by pić codziennie przynajmniej 2 litry wody. Przestrzegaj zdrowej, zbilansowanej diety. Ćwicz regularnie i poszukaj sposobów na radzenie sobie ze stresem.

Zastanawiasz się, jak złagodzić objawy? Pamiętaj, że żywienie ma znaczenie Przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie prowadź dziennik posiłków i objawów przez tydzień. Dzięki temu łatwiej zaobserwujesz, które produkty zaostrzają dolegliwości. Zastanów się, czy inne czynniki mogą nasilać objawy.

Nerwica żołądka jest nieprzewidywalna. Przez wiele miesięcy możesz nie odczuwać żadnych objawów, po czym wracają ze zdwojoną siłą. Dolegliwość wpływa negatywnie na jakość życia i stan emocjonalny. Zwiększa ryzyko depresji i niepokoju.

Jeśli odczuwasz dolegliwości żołądkowe przynajmniej raz w roku, powinieneś zgłosić się do lekarza rodzinnego. Może skierować Cię do gastroenterologa - specjalisty w leczeniu chorób układu pokarmowego, który postawi właściwą diagnozę.

Reklama

Ból brzucha ze stresu

Kiedy się stresujesz, nadnercza wytwarzają i uwalniają kortyzol do krwiobiegu. Wyzwala się reakcja “walcz lub uciekaj”. Możesz wtedy skarżyć się na wspomniane wcześniej objawy.

Może wtedy pomóc specjalna dieta. Czy wiesz, czym jest żywność specjalnego przeznaczenia? To odżywki medyczne, które wzmacniają organizm pacjenta w walce z chorobą. Dostarczają odpowiednią ilość składników odżywczych, wspomagając procesy regeneracyjne. Włączając do diety wspomniane preparaty, pacjent łatwiej znosi skutki uboczne terapii.

Kiedy jesteś niespokojny, niektóre hormony i substancje chemiczne uwalniane przez organizm dostają się do przewodu pokarmowego, zakłócając trawienie. Wpływają negatywnie na mikroflorę jelitową i zmniejszają produkcję przeciwciał. Wynikający z tego brak równowagi chemicznej może powodować szereg dolegliwości przewodu pokarmowego.

Nerw błędny łączy mózg i jelita. Działa jak narząd zmysłu i wysyła informacje do mózgu w czasie krótszym niż 100 milisekund. Jeśli się boisz, możesz odczuwać skurcz żołądka. 

Stres może wywołać zawroty głowy, nudności, a nawet wymioty. Staraj się wtedy pić więcej wody, ponieważ odwodnienie nasila objawy.  Unikaj alkoholu i napojów gazowanych. Weź głęboki oddech, aby uspokoić emocje i rozluźnić napięte mięśnie. A może boli Cię brzuch? W takim razie połóż się i spokojnie oddychaj. Zrezygnuj z posiłków wywołujących wzdęcia.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej