Masaż Lomi Lomi Nui – na czym polega hawajski masaż? Opinie

Mężczyzna w trakcie masażu Lomi Lomi
źródło: 123RF

Masaż Lomi Lomi to masaż pochodzący z Hawajów. Współgra on zatem z filozofią polinezyjską, która stawia nacisk na spójność fizyczności z psychiką człowieka, swobodny przepływ energii oraz siłę miłości. Ten masaż hawajski działa m.in. odprężająco, odstresowująco, odchudzająco oraz przeciwbólowo. 

Skąd się wziął i co oznacza masaż Lomi Lomi?

Masaż Lomi Lomi pochodzi z Hawajów, gdzie jest znany od dziesiątków lat. Jednak świat poznał ten zabieg dopiero w drugiej połowie XX wieku, do Polski zaś ta filozofia masażu dotarła zaledwie kilka lat temu.

„Lomi” z języka hawajskiego tłumaczy się jako „dotyk miękkiej, aksamitnej łapy zadowolonego kota”. Powtórzenie tego zwrotu ma podkreślić znaczenie tego wyrażenia. Inne znaczenie słowa „lomi” to naciskanie, pocieranie i uwaga poświęcona zarówno zewnętrznej, jak wewnętrznej sferze człowieka. Natomiast „nui” oznacza „ważny, wyjątkowy, podniosły, święty”. 

Zgodnie z polinezyjską filozofią sztuki życia człowiek jest w stanie sam się uzdrawiać, a narzędziem, które mu na to pozwala jest miłość, rozumiana jako dzielenie się oddechem i radością. Masażysta podczas masażu Lomi Lomi pomaga uwolnić tę uzdrawiającą moc kryjącą się we wnętrzu każdego z nas. 

Ten masaż hawajski pierwotnie był zarezerwowany wyłącznie dla władców i wyższej sfery. Poddawano się mu w ważnych momentach życiowych, przed koronacją, czy przed podjęciem istotnej, trudnej decyzji. Taki rytuał mógł trwać od kilkunastu godzin do nawet kilku dni. W czasie jego trwania odbywały się tańce, śpiewano pieśni hawajskie oraz oczywiście masowano wybrańca. Masaż przeprowadzano na kamiennym ołtarzu. Obecnie zastępują go stoły do masażu lub, rzadziej, stoły kamienne.

Reklama

Co to jest masaż Lomi Lomi?

Masaż Lomi Lomi Nui określa się także jako masaż kochającego dotyku, ponieważ w jego trakcie masażysta, a czasem dwóch lub trzech masażystów jednocześnie z czułością, akceptacją i atencją masują ciało klienta. Masażysta skupia się na tym by każdy jego ruch oddziaływał w sposób błogosławiony i dobroczynny na klienta. 

Z pewnością warto poddać się niecodziennemu zabiegowi jakim jest masaż Lomi Lomi. Co to jest dokładnie? To masaż całego ciała z pominięciem stref intymnych, które podczas tej procedury są zakryte. Założeniem tego masażu jest indywidualne i niemal intymne podejście do klienta, bez erotycznego kontekstu. Techniki masażu Lomi Lomi, siła nacisku, itp. są na bieżąco dopasowywane do osoby masowanej. Masażysta jest skupiony na sygnałach jakie płyną z ciała klienta, a zatem wsłuchuje się w jego oddech, odczytuje znaki, które wysyła ciało masowanej osoby, itp. i zgodnie z nimi dobiera właściwe ruchy. Można zatem spodziewać się m.in. głaskania, potrząsania, ugniatania, pocierania, przytulania, rozciągania, obracania, zginania i prostowania różnych części ciała.

Masażysta używa do masażu dużej ilości podgrzanego olejku, aby ułatwić poślizg i uprzyjemnić klientowi doznania. Podczas zabiegu w tle leci relaksacyjna, często hawajska, muzyka. Masaż ten trwa od półtorej do około dwóch godzin.

Jakie korzyści przynosi masaż Lomi Lomi?

Masaż hawajski Lomi Lomi niesie ze sobą moc walorów zdrowotnych i pielęgnacyjnych. Przede wszystkim doskonale uspokaja, odpręża, pozwala zapomnieć o całym świecie i wszelkich dręczących sprawach, wyzwala wewnętrzną siłę, stabilizuje równowagę energetyczną i sprawia, że człowiek otwiera się na siebie i innych, zaczyna pozytywnie myśleć i działać. 

Hawajski masaż Lomi Lomi poprawia krążenie oraz przebieg limfy, uelastycznia ciało, a w szczególności zastałe stawy, przyspiesza przemianę materii, a także proces spalania tkanki tłuszczowej

Ten rodzaj masażu jest dobroczynny niemal dla każdego, zwłaszcza jednak jego korzyści docenią osoby zmagające się z lękami, stanami związanymi z depresją, niepokojem, przedłużającym się stresem, itp. Jest on także polecany osobom przepracowanym oraz cierpiącym na bóle pleców, głowy i dolegliwości reumatyczne. Taki zabieg korzystnie wpłynie także na osoby o obniżonej odporności fizycznej ale też psychicznej.

Jak przebiega masaż Lomi Lomi?

Hawajski masaż Lomi Lomi rozpoczyna rozmowa masażysty z masowanym, podczas której klient opowiada o swoich dolegliwościach, przebytych schorzeniach, urazach, itp. oraz określa co chciałby dzięki masażowi osiągnąć. 

Podczas masażu osoba masowana jest naga. Najpierw leży na plecach i wówczas masażysta masuje m.in. jej plecy, nogi, ramiona i kark, następnie należy przewrócić się na plecy, by przeprowadzający masaż mógł wymasować klatkę piersiową, twarz, ręce, dłonie, brzuch, nogi i stopy. Miejsca intymne klienta są omijane i najczęściej pozostają przykryte. 

Do masowania masażysta używa całych dłoni, opuszków palców, nadgarstków, łokci, przedramion oraz barków. Służą mu one do m.in. głaskania, kołysania, obejmowania, okręcania, zginania i prostowania kończyn klienta. Ruchy masażysty są płynne, ciągłe, czułe i skomunikowane z energią masowanego. 

Po masażu klient może spokojnie poleżeć przez jakiś czas, a nawet zasnąć. Zarówno przed, jak i po zabiegu powinien dużo pić, szczególnie mineralnej, niegazowanej wody.

Reklama

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu Lomi Lomi?

Nie wszystkim jednak polecany jest masaż hawajski Lomi Lomi Nui. Niestety z jego oddziaływania nie mogą skorzystać chorzy na białaczkę, osoby, które mają podwyższoną temperaturę ciała, pacjenci leczący się na schorzenia zakaźne oraz osoby borykające się z dolegliwościami skórnymi. Do tego zabiegu relaksacyjnego nie powinny także podchodzić osoby chorujące na żylaki oraz mające problemy żołądkowe.

Kolejną grupę stanowią klienci, którzy przed przystąpieniem do masażu powinni skonsultować stan zdrowia i organizmu z lekarzem. Dotyczy to m.in. pań będących w ciąży (np. leżenie na brzuchu jest najczęściej w tym przypadku wykluczone) oraz kobiet z menstruacją. Masażysta musi być świadomy stanu, w jakim jest klient, by odpowiednio dopasować ruchy, technikę i ułożenie osoby masowanej. Może też odmówić wykonania masażu w pewnych okolicznościach.

Czytaj też:

Bibliografia:

  1. Assmann Klauss, Lomi Lomi Świątynne masaże z Hawajów, 2000, Dom Wydawniczo-Księgarski „Kos”, ISBN 8386757086.
  2. Magiera Leszek, Leksykon masażu i terminów komplementarnych, 2008, wydanie 2, Bio-Styl, ISBN 978-83-927712-0-3.

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Więcej zabiegów z tej kategorii:

Ciekła parafina na dłonie - zabieg który nawilża i chroni skórę

Więcej

Masaż Lomi Lomi Nui – na czym polega hawajski masaż? Opinie

Więcej

Masaż aquavibron - wskazania i przeciwwskazania do zabiegów

Więcej

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej