Jak dbać o gardło jesienią i zimą?

W okresie jesienno-zimowym jesteśmy szczególnie narażeni na infekcje wirusowe, które prowadzą do różnorodnych dolegliwości, w tym do problemów z gardłem.

Suchość, podrażnienia i obrzęki błony śluzowej, nieprzyjemne drapanie, chrypka, problemy z przełykaniem, ból, a nawet suchy kaszel - to najczęstsze objawy problemów z gardłem, na jakie narażeni jesteśmy jesienią i zimą. Dochodzi do nich nie tylko w wyniku przeziębienia organizmu, ale również pod wpływem wielu czynników zewnętrznych, takich jak np. przebywanie w dusznych pomieszczeniach o niskim poziomie nawilżenia powietrza.

Reklama

Unikaj wychłodzenia organizmu

Jesienią i zima nietrudno o wychłodzenie organizmu, dlatego zawsze należy pamiętać o odpowiednim ubraniu przed wyjściem z domu. Wychłodzenie ciała prowadzi do gwałtownego skurczu naczyń krwionośnych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie również błony śluzowej gardła. Wraz z krwią dostarczany jest nie tylko tlen i składniki odżywcze, ale też komórki układu immunologicznego. Skurcz naczyń ogranicza ilość przepływającej krwi, a więc zmniejsza ilość komórek odpornościowych, które odpowiadają za walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi1

Dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach

Bardzo ważny jest również poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień. Suche powietrze bardzo szybko może doprowadzić do wysuszenia śluzówki gardła, co z kolei skutkuje podrażnieniem, chrypką, suchym kaszlem. Co więcej, duszne wnętrza stwarzają optymalny warunki do rozwoju drobnoustrojów, szczególnie jeśli przebywa w nich dużo osób. Dlatego zarówno w domu, jak i w pracy należy często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. 

Oddychaj przez nos

Często zapominamy, jak ważne jest oddychanie nos. Tymczasem ten krótki odcinek układu oddechowego ma na celu ogrzewanie i skuteczne oczyszczanie powietrza przedostającego się do organizmu z różnych zanieczyszczeń, w tym drobnoustrojów chorobotwórczych.

Oddychanie przez nos jest szczególnie istotne jesienią i zimą, gdy temperatury na zewnątrz są niskie. Przepływające przez jamy nosowe powietrze zostaje odpowiednio “przygotowane”, więc jesteśmy mniej narażeni na infekcje gardła2.

Reklama

Nawilżaj gardło naturalnymi sposobami

Jesienią i zimą nasze gardło jest szczególnie narażone na przesuszenie, dlatego musimy zapewnić mu optymalne nawilżenie. Można to zrobić na wiele prostych sposobów. Doskonałe właściwości nawilżające i kojące wykazuje prawoślaz.

Substancje śluzowe znajdujące się w prawoślazie wykazują działanie osłaniające, powlekające i łagodzą podrażnienia. Jest to bardzo częsty składnik syropów czy pastylek do ssania stosowanych profilaktycznie lub pomocniczo przy dolegliwościach gardła i krtani.

Oprócz tego warto sięgnąć po tymianek, który również znajduje się w niejednej domowej apteczce. Wykazuje działanie nawilżające i kojące dyskomfort wynikający z przesuszonego gardła, krtani i strun głosowych. Stosowanie preparatów z tymiankiem jest zalecane pomocniczo w celu utrzymania prawidłowej emisji głosu. 

Warto też docenić korzystne właściwości miodu pszczelego nie tylko ze względu na jego słodki smak, ale również dobroczynne działanie w przypadku męczącej chrypki oraz bolącego i drapiącego gardła.

Przypisy

1. Substancje lecznicze używane przy infekcjach gardła, mgr farm. J. Haładus, http://www.aptekamedia.pl/files/UserFiles/file/2015/02/Substancje%20lecznicze.pdf

2. Tamże

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej