Czy nadciśnienie kwalifikuje do wizyty w sanatorium?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Czynników wpływających na zachorowanie jest co najmniej kilka. Na nadciśnienie narażeni są głównie dorośli, ale coraz częściej, chorują na nie dzieci i młodzież. Leczenie nadciśnienia nie polega tylko na przyjmowaniu odpowiednich leków. Istotną rolę odkrywa tu zmiana całego trybu życia. Co zrobić, aby wyeliminować nadciśnienie? Jak leczyć chorobę? Jakie objawy na nią wskazują? Odpowiedź na te pytania, znajdziesz w artykule.

Artykuł sponsorowany

Nadciśnienie - groźna choroba XXI wieku

Nadciśnienie tętnicze zaliczane jest do grupy chorób cywilizacyjnych. Związane są one z ujemnymi skutkami życia w warunkach wysokorozwiniętej cywilizacji, Składają się na nie: stres, napięcia nerwowe, hałas, siedzący tryb życia, nieprawidłowe odżywianie. Nadciśnienie jest chorobą układu krążenia.

Polega ona na stałym lub okresowym podwyższeniu ciśnienia tętniczego krwi powyżej prawidłowych wartości (140/90mmHg). Chorobę stwierdza się po kilkukrotnych pomiarach. Pomiarów należy dokonywać za pomocą ciśnieniomierza. 

Nadciśnienie najczęściej występuje w grupie wiekowej pomiędzy 35 a 60 rokiem życia. W Polsce, nadciśnienie tętnicze dotyczy ponad 30% dorosłej populacji.

Ciśnienie powinno mierzyć się 2 razy dziennie, rano i wieczorem, o jednakowej godzinie. Za prawidłowe ciśnienie krwi uznaje się wartość 120/80mmHG.

Za optymalne ciśnienie uznaje się wartość poniżej 120/80mmHG. Natomiast, prawidłowe wysokie ciśnienie mieści się w zakresie 130-139/85-89mmHG. Ciśnienie powyżej tej wartości wskazuje na nadciśnienie.

Reklama

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na nadciśnienie pierwotne i nadciśnienie wtórne. Nadciśnienie tętnicze pierwotne nie posiada jawnych przyczyn (dotyczy około 90% przypadków). Natomiast, do zachorowania na nadciśnienie wtórne przyczyniają się:

 • choroby sercowo-naczyniowe,
 • palenie papierosów,
 • stres,
 • nieprawidłowy sposób odżywiania się,
 • otyłość,
 • choroby nerek,
 • choroby tarczycy,
 • zatrzymanie sodu.

Reklama

Objawy nadciśnienia tętniczego 

Do najczęstszych objawów nadciśnienia należą:

 • bóle i zawroty głowy,
 • przyspieszona czynność serca,
 • wzmożona pobudliwość,
 • bezsenność,
 • duszności.

W leczeniu nadciśnienia tętniczego, ważną rolę odgrywa zmiana stylu życia. Oprócz leczenia farmakologicznego, osoby chorujące na nadciśnienie powinny zaprzestać palenia papierosów, umiarkowanie zwiększyć aktywność fizyczną, ograniczyć stres oraz spożywanie alkoholu.

Przydatne może być również leczenie sanatoryjne. Nieleczone nadciśnienie może nieść za sobą poważne skutki, takie jak udar mózgu czy zawał. Konsekwencją mogą być także  choroby serca, nerek, uszkodzenie lub zwężenie naczyń siatkówki oka.

Leczenie sanatoryjne przy nadciśnieniu

Choć w wielu przypadkach leczenie nadciśnienia rozpoczyna się od wdrożenia odpowiedniej farmakologii i konkretnych zaleceń dotyczących zmiany stylu życia (rzucenie papierosów, odstawienie alkoholu, zmiana diety na mniej kaloryczną i zdrowszą, zwiększenie aktywności fizycznej), w niektórych przypadkach stosuje się też dalsze kroki.

Jednym z nich jest wizyta w sanatorium, dzięki której pacjent ma czas na zwolnienie trybu życia, wyciszenie się oraz uprawianie regularnych ćwiczeń dostosowanych do stanu zdrowia pod okiem lekarzy.

Sanatorium daje też możliwość nawiązania relacji społecznych z osobami o podobnych zmaganiach, a więc pobyt w takim miejscu może dać również większe poczucie zrozumienia osobie chorej, którego może nie doświadczać w swoim codziennym środowisku.

Choć nie zaobserwowano do tej pory pozytywnego wpływu samych zabiegów balneologicznych czy fizykoterapeutycznych na zmniejszenie nadciśnienia, wizyta w sanatorium może być korzystna szczególnie w przypadkach, w których inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.  

Zawał serca - skutek nieleczone nadciśnienia

Zawał serca - jak go uniknąć? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób. Zawał powstaje podczas pęknięcia naczynia krwionośnego w sercu i rozwija się na skutek długotrwałego niedokrwienia.

Do najczęstszych przyczyn zawału należą między innymi: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, otyłość, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz cukrzyca. Ból w klatce piersiowej, duszności, przyspieszona praca serca i osłabienie mogą być objawami zawału. Podczas choroby niezbędne jest leczenie farmakologiczne oraz odpowiednia dieta (płynna, ubogoenergetyczna).

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej