Balneokosmetyki na trądzik, łuszczycę, łojotok i inne choroby

Lecznicze kąpiele i zabiegi w domowym zaciszu? Wypróbuj balneokosmetyki na bazie wody siarczkowej ze znanego uzdrowiska Solec-Zdrój, teraz dostępne także w sklepie internetowym ecostory.pl.

Artykuł sponsorowany

Co to są balneokosmetyki?

Balneokosmetyki to produkty wodolecznicze, bazujące na wyjątkowych właściwościach wody siarczkowej, wydobywanej ze zdroju Malina w miejscowości uzdrowiskowej Solec-Zdrój w województwie świętokrzyskim.

Źródło to bije od 2 milionów lat, a wypływająca z niego woda charakteryzuje się wyjątkowo wysoką zawartością aktywnych związków siarki i jodu, przewyższającą nawet 20-krotnie ich stężenie w innych solankach.

Nie dziwi zatem, że została ona sklasyfikowana przez Polski Związek Higieny jako lecznicza. Woda ta cieszy się dużym uznaniem wśród kuracjuszy odwiedzających Solec-Zdrój, znajdując zastosowanie w terapii schorzeń zarówno skórnych, jak też wewnętrznych.

Jej wyjątkowe właściwości zostały też wykorzystane do opracowania specjalnych dermokosmetyków, przeznaczonych dla osób cierpiących na takie schorzenia i zaburzenia, jak między innymi:

  • łuszczyca, łojotok, trądzik, egzema,
  • zwyrodnienia, reumatyzm, problemy neurologiczne.

Reklama

Właściwości wody siarczkowej

Woda siarczkowa z Solca-Zdrój została okrzyknięta mianem „wody życia”. W jednym jej litrze znajduje się aż 860 mg siarkowodoru, co czyni to źródło najbogatszym w związki siarki na świecie. Należy pamiętać, że pierwiastek ten jest jednym z najważniejszych dla ludzkiego organizmu.

Stanowi jeden z głównych składników kolagenu, czyli białka budulcowego skóry i ścięgien. Jest też komponentem keratyny, innego białka, znajdującego się w skórze, włosach i paznokciach. Ma też szereg innych właściwości.

Udowodniono, że woda siarczkowa wykazuje działanie:

  • antybakteryjne,
  • grzybobójcze,
  • przeciwzapalne,
  • hamujące łojotok,
  • pielęgnacyjne i regeneracyjne,
  • zmiękczające.

Dlatego „woda życia” znajduje tak szerokie zastosowanie. Znajduje się w takich balneokosmetykach, jak płyny do kąpieli, szampony przeciwłupieżowe, kremy do twarzy (w tym do cery z niedoskonałościami) oraz stóp (zmiękczające), czy żele oczyszczające. 

Balneokosmetyki na trądzik

Jednym ze schorzeń, których leczenie może być wspomagane poprzez zastosowanie balneokosmetyków, jest trądzik. Choroba ta najczęściej warunkowana jest czynnikami hormonalnymi lub genetycznymi, a w bezpośrednim mechanizmie powstawania nieestetycznych wykwitów skórnych znaczenie mają:

  • przyspieszone rogowacenie naskórka,
  • nadaktywność gruczołów łojowych,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • działanie bakterii Propionibacterium acnes.

W leczeniu trądziku stosowane są między innymi antybiotyki, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu czy pochodne witaminy A. Do tego wspomagająco stosuje się między innymi związki siarki. Zawierające wodę siarczkową balneokosmetyki są zatem doskonałym wyborem. Wykazują one bowiem zaawansowane działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, normalizują też pracę gruczołów łojowych, hamując wydzielanie sebum. Polecić można w tym kontekście takie wyroby, jak:

  • płyn do kąpieli leczniczych,
  • krem do cery z niedoskonałościami,
  • żel głęboko oczyszczający.

Reklama

Balneokosmetyki na łuszczycę

Kolejną chorobą skórną, w terapii której przydatna może być woda siarczkowa, jest łuszczyca. Jest to przewlekłe, nawrotowe schorzenie skórne o charakterze zapalnym. W jego przebiegu dochodzi do zaburzeń rogowacenia skóry, czego efektem jest powstawanie czerwonych wykwitów, pokrytych srebrzystymi łuskami. Bardzo nieprzyjemnym objawem temu towarzyszącym jest silny świąd. Mimo, iż choroba dotyka kilka procent populacji, będąc jedną z najczęściej występujących dermatoz na świecie, jej podłoże nie zostało do końca poznane. Podejrzewa się jedynie, iż kluczowe znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne i immunologiczne, bezpośrednimi zaś bodźcami wyzwalającymi są m.in. stres, zaburzenia hormonalne, nadwaga, nadużywanie alkoholu czy długotrwała farmakoterapia.

Zawierające wodę siarczkową balneokosmetyki pomagają łagodzić objawy łuszczycy. Wykazując działanie przeciwzapalne, hamują proces chorobowy, a dzięki właściwościom zmiękczającym i złuszczającym, ograniczają powstawanie wykwitów, zmniejszają szorstkość skóry oraz redukują nieestetyczny efekt błyszczenia się.

Warto wiedzieć, że choroba ma bardzo wiele postaci, atakując różne części ciała. Plackowata lokalizuje się na łokciach, kolanach i plecach. Łuszczyca głowy obejmuje jej owłosione części, zachodząc też na czoło i kark. Oprócz tego często występuje również łuszczyca paznokci.

Dlatego zastosowanie w terapii znajdują tak różne produkty, jak:

  • płyn do kąpieli mineralnej;
  • szampon biosiarczkowy;
  • zmiękczający krem do stóp.

Źródła:

  • https://ecostory.pl/balneokosmetyki, data dostępu 12 08 2022
  • Krystyna Romańska-Gocka, Farmakoterapia łuszczycy, Farm Pol, 2009, 65(9)
  • Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Trądzik pospolity, etiologia, klasyfikacja, leczenie, Pomeranian Journal of Life Sciences, wol 60., nr 2 (2014)
  • Joanna Wojsiat, Kliniczne aspekty stosowania siarki organicznej (MSM), Biotechnologia.pl, 12.09.2018

Zabieg dostępny w tych sanatoriach:

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej