Pora na relaks: tężnie solankowe

Inhalacje w tężniach solankowych dostarczają wiele niezbędnych mikroelementów i wspomagają leczenie różnych chorób. Dowiedz się, co możesz zyskać wdychając jod, brom, magnez, wapń, potas, żelazo i sód. Jak korzystać z tężni i gdzie warto się wybrać?


Tężnie solankowe - kiedyś i dziś

„Sól na wagę złota”, to powiedzenie jest zapewne blisko mieszkańcom Kujaw, które na przełomie II i IV wieku słynęły z wydobywania soli kamiennej i… tężni solankowych. Z tego okresu pochodzą pozostałości najstarszej w Europie tężni solankowych, odkrytej 3 lata temu w Inowrocławiu. Tężnia ta miała powierzchnię około 200 m kw. i była zbudowana podobnie, jak współczesne tężnie: platforma, na niej specjalna konstrukcja z drewna i tarniny, na którą wylewana jest roztwór solankowy, który ścieka, odparowuje i trafia do nozdrzy kuracjuszy. Drewniane elementy konstrukcji tej najstarszej europejskiej tężni nie przetrwały do dziś, ale za to zachowały się naczynia, w których przenoszono solankę.

 

Reklama

Tężnie solankowe - w sanatorium

Współczesna moda na kuracje w tężniach solankowych sięga XIX wieku. Najstarszą i największą tężnią działającą w Polsce znajduje się w Ciechocinku. Co roku tysiące i setki kuracjuszy odwiedza tężnie w Inowrocławiu, Grudziądzu, Konstancinie-Zdroju, Rabce-Zdroju, Busku-Zdroju czy Białce Tatrzańskiej. Jeszcze do niedawna tężnie solankowe można było znaleźć przede wszystkim w tradycyjnych uzdrowiskach. Obecne coraz częściej znajdują się w ofercie ośrodków wypoczynkowych i SPA.

Tężnie solankowe - jak działają?

Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

Podczas pobytu w tężni mamy okazję przebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. W ciągu 1 godziny wdychania aerozolu solankowego przyswajamy taką ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jak jod działa na nasz organizm? Przede wszystkim: reguluje prawidłowe działanie tarczycy. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu.

 

Tężnie solankowe - na jakie choroby?

Korzystając z tężni solankowej odciążamy także pracę naszych nerek i wątroby, przyczyniamy się także do wzmocnienia układu odpornościowego. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Sole, z którymi mamy kontakt w tężni zwalczają także bóle reumatyczne, poprawiając tym samym naszą ogólną kondycję zdrowotną. Lekarze zalecają kurację w tężniach także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.

Reklama

Tężnie solankowe - przeciwwskazania

Tężnie solankowe niestety nie są dla każdego. Do przeciwwskazań należą niewydolność naczyń wieńcowych serca, świeżo przebyty zawał, podwyższona temperatura, choroby nowotworowe i nadwrażliwość na jony obecne w roztworze solankowym. Dlatego zanim zdecydujesz się na kurację w tężni solankowej, zapytaj najlepiej o radę swojego lekarza pierwszego kontaktu. Dzięki temu, podczas pobytu w tężni zrelaksujesz się i podreperujesz swoje zdrowie.

 

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej