Plastry Rehabilitacyjne - Jak działają? Na jakie dolegliwości pomagają?

Plastry rehabilitacyjne to bezpieczna i nieinwazyjna metoda wspomagająca proces fizjoterapeutyczny. Istnieje kilka metod aplikacji, które wywołują efekty regeneracyjne, usprawniające krążenie płynów ustrojowych czy odciążające tkanki. Kinesiology taping i sztywny taping wykorzystywany jest w różnych dziedzinach – ortopedii, podologii, pediatrii czy neurologii. Z artykułu dowiesz się w jaki sposób działa i przy jakich dolegliwościach warto go stosować?

artykuł sponsorowany

Reklama

Czym jest taping rehabilitacyjny?

Taping rehabilitacyjny to metoda terapeutyczna, w której wykorzystuje się specjalne, elastyczne lub sztywne plastry naklejane na ciało. Odpowiedni sposób aplikacji sprawia, że mogą one pomóc w rehabilitacji różnych schorzeń aparatu ruchu, a także przywrócić optymalne funkcjonowanie układów, np. krążenia i limfatycznego. Taping stanowi element procesu rehabilitacji – m.in. ułatwia wykonanie ćwiczeń leczniczych czy wspomaga i przedłuża efekty terapii manualnej. 

Jak działają plastry rehabilitacyjne?

Taśmy rehabilitacyjne  mogą działać usztywniająco, wspomagać pracę mięśni i przepływ limfy oraz zmniejszać obrzęki. Działanie taśm rehabilitacyjnych jest uzależnione od rodzaju taśmy oraz metody aplikacji. 

Elastyczne taśmy kinezjologiczne

Po naklejeniu w odpowiedni sposób plastry rehabilitacyjne stymulują receptory skórne, a dokładnie przylegając - unoszą lekko skórę. Dzięki temu wywołują wcześniej zamierzony efekt, np. zmniejszenie bólu czy obrzęku. Oprócz tego taśmy kinezjologiczne przywracają optymalne napięcie mięśniowe (zwiększają lub zmniejszają tonus), a także odciążają struktury kostne i miękkie, działając w formie prewencji kontuzji lub zapobieganie jej pogłębieniu. 

Sztywne tejpy

Sztywne tejpy są nieelastyczne. Mają za zadanie ustabilizować staw, przez co mogą stanowić alternatywę dla ortez. Ich sztywność zapewnia również skorygowanie ustawienia stawu, aby wspomóc leczenie urazu, a także mu zapobiec. Taping sztywny jest szeroko stosowany w urazach sportowych takich jak zwichnięcia czy skręcenia. 

Na jakie dolegliwości stosować plastry rehabilitacyjne?

Taping rehabilitacyjny jako metoda terapeutyczna sprawdzi się w przeciążeniach i osłabieniu mięśni, urazach czy obrzęku po operacji. Szybko przyniesie ulgę przy takich dolegliwościach jak ból pleców czy kolan. Można zastosować go również przy wadach postawy, aby skorygować ustawienie danej części ciała. Plastry rehabilitacyjne mają też szerokie zastosowanie u sportowców, którzy są narażeni na kontuzje. Wówczas taping pomaga w leczeniu urazów.

Zastosowanie tapingu rehabilitacyjnego

Taśmy kinezjologiczne są stosowane w ortopedii, neurologii, w przewlekłych i ostrych stanach bólowych, a także w zaburzeniach układu limfatycznego i korekcji wad postawy. 

Taping w korekcji postawy/ Taping korekcyjny

Taping korekcyjny w wadach postawy polega na ustawieniu powierzchni stawowych lub danej części ciała w optymalnym położeniu, bez blokowania ruchu. Oprócz tego taśma kinezjologiczna wspomaga mięśnie, stawy i więzadła. Na przykład w protrakcji barków aplikacja plastrów pod odpowiednim napięciem stymuluje tkanki do ustawienia ich w retrakcji (cofnięciu).

Taping w fizjoterapii na przeciążenia i urazy

W przeciążeniach i urazach plastry do tapingu rehabilitacyjnego odciążają tkanki miękkie i stawy oraz przekierowują oddziałujące siły na zdrowe struktury. Dzięki temu obszary objęte kontuzją mają optymalne warunki do procesów naprawczych i mogą się zregenerować.

Taping sportowy

W tapingu sportowym bardzo często wykorzystuje się sztywne tejpy. Są nierozciągliwe i do pewnego stopnia ograniczają ruchomość stawu, a ponadto korygują jego ustawienie. Sprawdzają się w urazach takich jak skręcenie lub zwichnięcie i chronią tkanki przed niekontrolowanym (wykraczającym poza fizjologię) ruchem. W sporcie swoje zastosowanie znajduje również kinesiology taping (taping dynamiczny, elastyczny), jako pomoc np. w zaburzeniach napięcia mięśniowego.



Taping limfatyczny

Plastry do tapingu limfatycznego nakleja się w formie wachlarza. Dzięki właściwości taśm, które unoszą skórę i tym samym zwiększają przestrzeń między nią a powięzią, taping limfatyczny usprawnia przepływ krwi i limfy. Sprawdzi się zatem w obrzęku  po kontuzji lub operacji, a także w przypadku wystąpienia krwiaka. Aplikacja limfatyczna jest pomocna również u kobiet po mastektomii, u których obrzęki są częstym skutkiem usunięcia węzłów chłonnych. Likwidacja obrzęku przy wykorzystaniu taśm kinezjologicznych stanowi nie tylko wsparcie przy noszeniu rękawów uciskowych i element poprawy funkcjonowania układu limfatycznego. Również pomaga kobiecie przychylniej spojrzeć na swoje ciało.

Taping w neurologii

W neurologii taping odgrywa ważną rolę. Stosuje się go m.in. przy opadającej stopie czy porażeniach nerwu strzałkowego  po udarach mózgu, gdy dochodzi do zaburzenia funkcjonowania nerwów czuciowych i ruchowych. Kinesiotaping poprawia odżywienie tkanek i stymuluje mięśnie oraz receptory, przez co pobudza układ nerwowy, wspomagając odtworzenie utraconych funkcji danej części ciała. 

Taping na przewlekły ból stawów i kręgosłupa

W przewlekłym bólu kluczowe jest dostarczenie stawom i mięśniom odpowiedniej ilości składników odżywczych i regeneracyjnych. Jest to możliwe dzięki stymulacji krążenia krwi uzyskanej dzięki tapingowi. Oczywiście plastry rehabilitacyjne nie są w stanie wpłynąć na utrwalone zmiany strukturalne, ale mogą wspomóc regenerację i wywołać mięśniowy efekt przeciwbólowy.

Taping podologiczny

Stopy jako podpora całego ciała są narażone na wiele dolegliwości i schorzeń. Należą do nich m.in. ostroga piętowa, koślawienie palucha przez ucisk nieodpowiedniego obuwia, zapalenie ścięgien czy obrzęki. Elastyczny taping pomaga w usprawnieniu krążenia płynów ustrojowych, które dostarczają składników regeneracyjnych i jednocześnie odprowadzają produkty przemiany materii. Poprawiają funkcjonowanie tkanek i hamują aktywność receptorów bólowych. W przypadku palca koślawego (halluksa) taping elastyczny pomaga zmniejszyć obrzęk i bolesność, a taping sztywny skorygować ustawienie palucha i zapobiec progresowi koślawienia. 

Plastry rehabilitacyjne - jak je naklejać?

Sposób aplikacji plastrów rehabilitacyjnych to złożony temat pod względem rodzaju i kierunku naklejania taśm oraz ich dostosowania do danego problemu czy schorzenia.  Dlatego też lepiej pozostawić to osobie, która się na tym zna, czyli fizjoterapeucie. Niezbyt dobrym pomysłem jest działanie we własnym zakresie, szczególnie jeśli nie jest się związanym zawodowo z anatomią i medycyną. Nie mając wiedzy na temat używania taśm w praktyce, można łatwo popełnić błąd, który będzie skutkował niepożądanymi efektami (np. wzmocnieniem mięśnia zamiast jego rozluźnieniem). Samodzielna aplikacja może być zasadna w przypadku prostych aplikacji, jednak po wcześniejszym poinstruowaniu przez fizjoterapeutę. 

Jak wybrać plastry rehabilitacyjne?

Zważywszy na to, że plastry rehabilitacyjne mogą pozostać na skórze nawet 5-7 dni, istotne jest, aby były hipoalergiczne. Wzmianka o tej właściwości powinna znajdować się w opisie producenta lub na produkcie. Ważną kwestię stanowi również wytrzymałość materiału, z którego wykonano taśmę. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia najlepiej skupić się na poliestrze, który charakteryzuje się wysoką trwałością. Z kolei najbardziej uniwersalnym rozmiarem plastrów rehabilitacyjnych zapewniającym swobodne wycinanie różnych kształtów aplikacyjnych jest 5 cm szerokości.

Gdzie kupić taśmy rehabilitacyjne?

Ważne jest, aby plastry rehabilitacyjne pochodziły ze sklepu, w którego asortymencie znajdują się produkty od producentów sprawdzonych marek. Sprawdzonych, czyli przetestowanych przez wiele użytkowników (np. sportowców), którzy potwierdzają skuteczność ich działania.

Wysoką jakość i hipoalergiczność, a także wszystkie niezbędne normy bezpieczeństwa spełniają marki takie jak: Sixtus Italia (lider na włoskim rynku medycznym i fizjoterapeutycznym, z którego produktów korzystają sportowcy na całym świecie), Elyth (niemiecki producent elastycznych plastrów) czy KT TAPE (producent m.in. produktów PRO, które można używać w nawet najcięższych warunkach atmosferycznych). Wszystkie z nich dostępne są dostępne w sklepie Weron. W przypadku tych plastrów możesz mieć pewność, że taśmy nie odkleją się po kilku godzinach ani nie wywołają alergii skórnych.

Reklama

Podsumowanie

Taping rehabilitacyjny jest jednym z elementów postępowania fizjoterapeutycznego, ale nie jedynym. Nie powinien zastępować terapii manualnej czy ćwiczeń, które są podstawą regeneracji i leczenia. Z całym przekonaniem można jednak powiedzieć, że zwiększa efektywność i przedłuża działanie rehabilitacji. Dzięki różnym rodzajom plastrów, a także sposobów aplikacji taping oddziałuje na wiele układów organizmu i może być stosowany w wielu schorzeniach i urazach.

Reklama

Kierunek miesiąca - Jedziemy w góry!

Ustroń
Odwiedź jedno z największych kompleksów uzdrowiskowych w Europie z własnymi złożami solanki i borowiny
Więcej
Jedlina-Zdrój
Sprawdź podgórski mikroklimat uzdrowiska, odetchnij czystym powietrzem i podziwiaj piękne krajobrazy
Więcej
Długopole-Zdrój
Skorzystaj z Pijalni Wód Mineralnych cechujących się dużą zawartością magnezu, wapnia, sodu, żelaza i potasu
Więcej

Wyjazd do sanatorium - co musisz wiedzieć?

Jak uzyskać skierowanie do sanatorium i który lekarz je wystawi?
Więcej
Przeglądarka skierowań do sanatorium - jak działa?
Więcej
Ile kosztuje wyjazd do sanatorium - prywatnie i ze skierowaniem
Więcej

Elektroterapia - najlepsze zabiegi na ból

Elektrostymulacja
Popularna metoda niwelowania bólu. Sprawdź, jak ją wykorzystać by przyniosła ulgę
Więcej
Prądy Traberta
Mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomagają na ból kręgosłupa, stawów, czy zaburzenia krążenia
Więcej
Prądy interferencyjne
Rozluźniają mięśnie i rozszerzają naczynia krwionośne, przeciwdziałając napięciu
Więcej